low-phone-battery-hero-1400x500-1

دانستنی های باتری موبایل

2020-05-23 13:29:29

این روزها عمر باتری یک روزه یکی از مهم ترین معیارها هنگام خرید گوشی ‌های جدید است. برای بررسی عمر باتری گوشی های هوشمند، آزمایش های متعددی انجام می ‌شود و صرفا با نگاه کردن به عدد مربوط به ظرفیت باتری مورد نظر نمی ‌توان در این زمینه نتیجه ‌گیری کرد. به همین خاطر گاهی اوقات کاربران از عمر پایین باتری های ۴۰۰۰ میلی ‌آمپر ساعتی تعجب می ‌کنند و از طرف دیگر می ‌بینند که باتری کوچک گوشی هایی مانند پیکسل ۳a و نسل جدید آیفون SE می توانند برای ساعات زیادی انرژی گوشی را تأمین کنند.

عدد مربوط به میلی ‌آمپر ساعت باتری گوشی اگر به تنهایی در نظر گرفته شود، تقریبا معیار بی ‌معنایی است. عمر باتری مفهوم بسیار پیچیده ای است که در این زمینه طیف گسترده ای از متغیرهای نرم‌افزاری و سخت ‌افزاری نقش دارند. در این مطلب قصد داریم به شما بگوییم که چرا برای بررسی عمر باتری گوشی نباید صرفا به ظرفیت باتری مورد نظر توجه کنید.

واحد میلی‌آمپر ساعت دقیقا چه معنایی دارد؟

عبارت mAh که در جدول مشخصات گوشی در کنار باتری می ‌توانید ببینید، مخفف واحد میلی ‌آمپر ساعت است. هر میلی ‌آمپر نشان دهنده ظرفیت ذخیره کردن انرژی معادل یک هزارم آمپر در یک ساعت است و این واحدی است که توان الکتریکی را در طول زمان اندازه گیری می ‌کند. بنابراین یک باتری ۱ میلی‌آمپر ساعت می ‌تواند جریان ۱ میلی ‌آمپری را برای یک ساعت فراهم کند و باتری ۱۰۰۰ میلی ‌آمپر ساعت قادر به ارائه جریان ۱ میلی ‌آمپری برای ۱۰۰۰ ساعت خواهد بود. با این حال، دوام یک باتری ۱۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی که خروجی آن جریان ۲ میلی‌آمپر است، کمتر از ۵۰۰ ساعت خواهد بود. البته به خوبی می ‌دانید که باتری گوشی های هوشمند صدها یا هزاران ساعت دوام نمی ‌آورند زیرا خروجی آن ها بیش از ۱ میلی‌آمپر است. هرچقدر جریان بیشتری توسط گوشی شما دریافت شود، عمر باتری گوشی هم کاهش پیدا می ‌کند.

اگر مشخصات دو گوشی دقیقا یکسان باشد، گجت دارای باتری بزرگ ‌تر می تواند عمر باتری بیشتری به ارمغان بیاورد. با این حال، معمولا چنین چیزی به ندرت اتفاق می ‌افتد زیرا سخت افزار گوشی ها و در نتیجه مصرف انرژی آن ‌ها تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. سخت‌افزار و نرم ‌افزار منحصر به ‌فرد درون گوشی های مختلف بدین معناست هیچ کدام از گوشی ‌ها به طور کامل مشابه یکدیگر نیستند. به همین دلیل است که صرفا با دانستن ظرفیت باتری نمی توانید با قاطعیت در مورد طول عمر باتری اظهار نظر کنید.

نقش مهم قطعات سخت‌افزاری در عمر باتری گوشی

باتری موجود در گوشی، انرژی قطعات زیادی از نمایشگر گرفته تا تراشه و دیگر موارد را تامین می ‌کند. چنین موضوعی کاملا واضح است اما در این میان باید بگوییم که تمام تراشه ‌ها لزوما به طور یکسان انرژی مصرف نمی‌ کنند و مثلا مصرف انرژی تراشه‌های میان ‌رده و پایین ‌رده کمتر از تراشه های پرچم دار است. به طور کلی، عملکرد بهتر به انرژی بیشتری نیاز دارد. به همین خاطر گوشی‌های مقرون به صرفه معمولا در مقایسه با گوشی‌ های پرچم‌ دار دارای باتری هم‌ اندازه از عمر باتری بیشتری بهره می‌ برند.

همانطور که در بررسی انجام شده مشاهده کردید، حتی گوشی های پرچم دار هم از لحاظ مصرف انرژی تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. در همین زمینه مثلا می‌توانیم به تفاوت عمر باتری گوشی های گلکسی اس ۲۰ مبتنی بر تراشه اسنپ ‌دراگون و اگزینوس اشاره کنیم. سازندگان گوشی‌ها حتی می‌توانند نهایت سرعت پردازنده ها را تا حدی تغییر دهند تا عملکرد و مصرف انرژی موردنظر آن ها محقق شود.

در همین رابطه می ‌توانیم به ویژگی ‌های پر زرق و برقی اشاره کنیم که کاربرد چندانی ندارند ولی انرژی زیادی را مصرف می ‌کنند. سیستم راداری پیکسل ۴ یک نمونه بارز برای این موضوع است که عمر باتری را کاهش می ‌دهد. در همین رابطه می ‌توانیم به سنسورهای ToF، اسپیکرهای استریو قدرتمند یا نمایشگر ۴K در گوشی اشاره کنیم که تمام این موارد بر روی عمر باتری گوشی تأثیر زیادی دارند. حتی قابلیت ظاهرا بی اهمیتی مانند شارژ قلم S Pen هم تا حدی می ‌تواند عمر باتری گلکسی نوت را کاهش دهد. این ویژگی‌ها اگرچه گوشی‌ های موردنظر را منحصر به فرد می‌ کنند، اما کاربران باید بهای آن را هم در نظر بگیرند.

اخیرا موضوع رفرش ریت بالای نمایشگر مورد توجه تولید کنندگان زیادی قرار گرفته که این موضوع تاثیر زیادی در کاهش عمر باتری گوشی دارد. به همین خاطر گوشی های گلکسی اس ۲۰ با وجود اینکه از رفرش ریت ۱۲۰ هرتز پشتیبانی می ‌کنند، اما به صورت پیش فرض رفرش ریت ۶۰ هرتز را ارائه می ‌دهند. حالت ۹۰ هرتز پیکسل ۴ هم به روشنایی نمایشگر ارتباط دارد تا در مصرف انرژی صرفه ‌جویی شود.

در همین زمینه مثلا می‌توانیم به وان ‌پلاس ۸ دارای باتری ۴۳۰۰ میلی‌آمپر ساعتی و نمایشگر ۹۰ هرتز اشاره کنیم که از لحاظ عمر باتری عملکرد بهتری نسبت به وان ‌پلاس ۸ پرو مجهز به نمایشگر ۱۲۰ هرتز و باتری ۴۵۱۰ میلی‌آمپر ساعتی دارد. این دو گوشی از لحاظ ویژگی‌های مختلف، شباهت زیادی به یکدیگر دارند اما همین اختلاف عمر باتری نشان دهنده ی اهمیت زیاد نمایشگر و رفرش ریت آن در این زمینه است.

در زمینه ی عمر باتری فقط سخت افزار اهمیت ندارد بلکه باید به نرم‌افزار هم اشاره کنیم. مثلا نرم ‌افزار گوشی با بستن اپلیکیشن‌ های موجود در پس ‌زمینه می ‌تواند فعالیت پردازنده را کاهش دهد و در نتیجه عمر باتری افزایش پیدا کند. در این زمینه، رابط کاربری EMUI گوشی های هواوی برای بستن اپلیکیشن‌ های پس ‌زمینه نسبت به رابط کاربری One UI سامسونگ به عملکرد سخت ‌گیرانه ‌تر شهرت دارد.

آزمایش عمر باتری در برابر میلی‌آمپر ساعت

قبل از اینکه به جزییات این موضوع بپردازیم، بهتر است نتایج آزمایش‌های انجام شده را مرور کنیم. برای این موضوع، آزمایش عمر باتری با رویکرد یکسان برای چند گوشی دارای مشخصات و ظرفیت‌های متنوع باتری انجام شده است تا ببینیم در عرض چند ساعت ظرفیت باتری به اتمام می‌رسد. در این تست سرعت موسوم به Speed Test G، فشار بسیار زیاد به گوش وارد می‌شود و بنابراین نتیجه‌ی به دست آمده به معنای عمر باتری گوشی در شرایط طبیعی نیست ولی برای مقایسه بین گوشی‌ها می‌تواند معیار مناسبی باشد. در ادامه می‌توانید نتایج به دست آمده را مشاهده که گوشی‌ ها به ترتیب ظرفیت باتری در این نمودار قرار گرفته‌ اند.

همان‌طور که می ‌بینید، هیچ روند مشخص و واضحی در نتایج به دست آمده وجود ندارد. ممکن است انتظار داشته باشید که با افزایش ظرفیت باتری، عمر باتری گوشی هم به همان نسبت بیشتر می‌شود اما در واقع این ‌طور نیست.

اگرچه در این بررسی گوشی‌های دارای باتری‌های غول‌پیکر ۵۰۰۰ و ۶۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی عمر باتری بالایی داشته اند، اما در این تست پیکسل ۳a ایکس ال دارای باتری ۳۷۰۰ میلی‌آمپر ساعتی موفق شده مقام اول را به دست آورد. در این زمینه، مشخصات ضعیف تر این گوشی نقش مهمی داشته است. در همین رابطه، می توانیم به تفاوت اندک عمر باتری گوشی‌های پیکسل ۴ ایکس ‌ال با باتری ۳۷۰۰ میلی‌آمپر ساعتی و ایسوس ذن فون ۶ با باتری ۵۰۰۰ میلی ‌آمپر ساعتی اشاره کنیم که نشان می ‌دهد ظرفیت باتری به ‌تنهایی نمی ‌تواند طول عمر بالای باتری گوشی ‌ها را تضمین کند.

واضح است که ویژگی های مختلف سخت ‌افزار و نرم افزار، باتری ها را به روش های بسیار متفاوتی تحت فشار قرار می ‌دهند.

در جستجوی بهترین عمر باتری گوشی

با توجه به تمام نکات مطرح شده در این مطلب، می ‌توانید ببینید که موضوع عمر باتری گوشی به سادگی تعبیه بزرگ ‌ترین باتری ممکن نیست. تولید کنندگان برای ساخت یک گوشی باید بین عمر باتری و ویژگی ‌های سخت افزاری و دیگر بخش‌ها تعادل ایجاد کنند و بیشتر تولید کنندگان در نهایت خواستار ارائه ‌ی عمر باتری یک روزه هستند و چنین مشخصه ‌ای نیازمند تعبیه باتری غول پیکر نیست.

در آزمایش انجام شده برای عمر باتری گوشی، ارتباطی بین ظرفیت باتری و عمر باتری دیده نشد زیرا چنین ارتباط مستقیمی وجود ندارد. مشخص است که باتری های بزرگ تر انرژی بیشتری ارائه می ‌دهند اما از طرف دیگر سخت ‌افزارهای تعبیه شده توسط تولید کنندگان هم تاثیر زیادی بر عمر باتری دارند.

گوشی‌های میان رده با سخت‌افزارهایی که انرژی کمتری مصرف می کنند، حتی در صورت داشتن باتری کوچک‌تر در مقایسه با رقبای پرچم ‌دار، می‌توانند عمر باتری بسیار طولانی تری به ارمغان بیاورند. اما در گوشی ‌های پرچم ‌دار، از آنجایی که از فناوری های پر مصرفی مانند نمایشگرهای مبتنی بر رفرش ریت و رزولوشن بالا و فناوری 5G پشتیبانی می کنند، پس شرکت های سازنده هم باتری های بزرگ‌تری برای آن ها تعبیه می ‌کنند تا کاربران هنگام استفاده از این گوشی ‌ها بتوانند از عمر باتری مناسبی بهره ببرند.

البته، در نهایت باید به نحوه استفاده کاربران از گوشی هم اشاره کنیم که این موضوع هم تاثیر بسزایی بر عمر باتری گوشی دارد. مطمئنا عمر باتری گوشی فردی که صرفا برای چت کردن و سر زدن به اینستاگرام استفاده می کند، بسیار بیشتر از عمر باتری گوشی یک گیمر خواهد بود.

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

استند رومیزی موبایل Pro one مدل PHL1181
استند رومیزی موبایل Pro one مدل PHL...
370,000 تومان
لامپ رقص نور گردان
لامپ رقص نور گردان
120,000 تومان
لامپ کمپینگ شارژی مدل T03
لامپ کمپینگ شارژی مدل T03
210,000 تومان
چراغ مطالعه شارژی Hgdue مدل HG-288
چراغ مطالعه شارژی Hgdue مدل HG-288
250,000 تومان
هدست بلوتوث فانتزی +DETEX مدل DR-40
هدست بلوتوث فانتزی +DETEX مدل DR-40
650,000 تومان
هدست بلوتوث فانتزی +DETEX مدل DR-42
هدست بلوتوث فانتزی +DETEX مدل DR-42
650,000 تومان
سبد خرید