علم و تکنولوژی, موبایل و گجت

گلکسی نوت 20 سامسونگ

در این مقاله وب سایت رسمی پی آر کالا قصد دارد شما را تا حده مقدماتی با معجزه جدید سامسونگ در سال 2020-2021 آشنا کند.امیدوارم از مطالعه آن لذت ببرید، بدون شک حیرت زده خواهید شد.

با توجه به بحران کرونا، مراسم معرفی پرچم ‌دار بعدی سامسونگ یعنی گلکسی نوت ۲۰ احتمالاً به ‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد. به نظر می رسد سامسونگ قصد ندارد معرفی این گوشی را به تأخیر بیندازد و این یعنی به احتمال زیاد حدود سه ماه دیگر شاهد معرفی گوشی های سری گلکسی نوت ۲۰ خواهیم بود.

در مورد گلکسی نوت ۲۰ با قاطعیت زیادی می ‌توانیم بگوییم که برخی از ویژگی ‌های خود را از گوشی ‌های گلکسی اس ۲۰ دریافت می‌کند اگرچه در حال حاضر در مورد این ویژگی ها نمی ‌توانیم با اطمینان زیادی صحبت کنیم. در هر صورت، در این مطلب قصد داریم انتظارات خود را از ویژگی های گلکسی نوت ۲۰ مطرح کنیم که امیدواریم سامسونگ حداقل بخشی از آن ‌ها را عملی کند.

رزولوشن QHD+

دو مدل گلکسی نوت ۱۰ که سال گذشته معرفی شدند علاوه بر اینکه از لحاظ نمایشگر اندازه مختلفی داشتند، بلکه رزولوشن نمایشگر آن ‌ها هم متفاوت بود. گوشی نوت ۱۰ با نمایشگر FHD+ معرفی شد ولی کاربران نوت ۱۰ پلاس می ‌توانستند از نمایشگر QHD+ بهره ببرند. سامسونگ برای سری گلکسی اس ۲۰ رویکرد متفاوتی را اتخاذ کرد. اگرچه اندازه نمایشگر این گوشی ‌ها متفاوت بود، ولی در عوض رزولوشن تمام آن‌ها یکسان محسوب می‌شود. امیدواریم سامسونگ با تکرار این رویکرد برای سری گلکسی نوت ۲۰، ارزان ترین عضو این خانواده را با نمایشگر QHD+ معرفی کند.

با توجه به روند فعلی گوشی‌های پرچم دار و البته مشخصات خانواده اس ۲۰، به احتمال زیاد سری گلکسی نوت ۲۰ هم از نمایشگر ۱۲۰ هرتز بهره می ‌برند. اما اولین گام سامسونگ در ارائه‌ی نمایشگر مبتنی بر رفرش ریت بالا چندان ایده ال نبوده است. زیرا گوشی ‌های سری گلکسی اس ۲۰ هنگام استفاده از رفرش ۱۲۰ هرتز نمی ‌توانند از رزولوشن QHD+ بهره ببرند و با توجه به اینکه ظاهرا این مشکل به سخت افزار گوشی ‌های مورد نظر برمی ‌گردد، این احتمال وجود دارد که چنین قابلیتی هیچوقت برای آن ها ارائه نشود. در هر صورت امیدواریم گوشی ‌های گلکسی نوت ۲۰ چنین مشکلی را نداشته باشند و بتوانند رفرش ریت ۱۲۰ هرتز با رزولوشن QHD+ را برای کاربران خود به ارمغان بیاورند.

فرمان‌های حرکتی بهتر

قلم S Pen گلکسی نوت ۱۰ از ژیروسکوپ بهره می‌برد و همین مشخصه به کمک قابلیت نرم‌افزاری Air Actions به کاربران این امکان را می ‌دهد که با استفاده از قلم، فرمان های حرکتی مختلفی را اجرا کنند. اما سامسونگ نتوانسته این قابلیت را به خوبی عملی کند. گلکسی نوت ۲۰ هم نباید این مشخصه را کنار بگذارد و در عوض سامسونگ باید فرمان های حرکتی خلاقانه ‌تری را برای این قابلیت معرفی کند و با این کار شاید مورد استقبال بیشتری قرار بگیرد.

خمیدگی کمتر نمایشگر برای تجربه بهتر قلم S Pen

اگرچه نمایشگرهای خمیده سامسونگ مزایایی را به همراه دارند، اما برای قلم S Pen چندان مناسب محسوب نمی‌شوند. این ترکیب اگرچه تجربه کاربری را مختل نمی ‌کند، اما از طرف دیگر مزیت مهمی هم ارائه نمی ‌کند. باید خاطرنشان کنیم سامسونگ برای گوشی های گلکسی اس ۲۰ خمیدگی نمایشگر را کاهش داده و به همین خاطر در سمت راست و چپ نمایشگر این گوشی ‌ها دیگر خمیدگی کمتری دیده می ‌شود. امیدواریم سامسونگ برای سری گلکسی نوت ۲۰ هم این رویکرد را در پیش بگیرد.

در بین اپلیکیشن‌ هایی که سامسونگ با در نظر گرفتن قلم S Pen ارائه کرده، موارد نه ‌چندان مفیدی دیده می ‌شود. برخی از اپلیکیشن‌ ها جذابیت بیشتری دارند ولی برخی دیگر به نظر می‌رسند در مراحل ابتدایی توسعه باقی مانده اند. این دسته از اپلیکیشن‌ ها، مانند Live Message، از جانب بسیاری از کاربران گلکسی نوت فراموش شده اند.

اگر سامسونگ نمی ‌تواند امکانات تمام این اپلیکیشن ‌ها را بهبود ببخشد، می‌تواند در زمینه ی تجربه کاربری کلیت آن ها اقداماتی را انجام دهد. به عنوان مثال، این شرکت با کاهش تعداد این اپلیکیشن‌ ها می ‌تواند تمرکز خود را معطوف به اپلیکیشن‌ های کمتری کند تا بتواند برای همان چند مورد مفید تجربه کاربری بهتری به ارمغان بیاورد.

عدم کاهش ظرفیت حافظه پایه

عدم پشتیبانی مدل پایه گلکسی نوت ۱۰ از کارت حافظه microSD مشکل مهمی محسوب نمی شود زیرا این گوشی با حافظه پایه ۲۵۶ گیگابایتی روانه‌ی بازار شده است. گلکسی نوت ۲۰ بدون شک از بخشی از ویژگی های خانواده اس ۲۰ بهره می ‌برد ولی در این میان کاهش حافظه داخلی نباید جزو این مشخصه ها باشد. در این رابطه، گزارش هایی در مورد احتمال کاهش حافظه پایه گلکسی نوت ۲۰ به ۱۲۸ گیگابایت منتشر شده که امیدواریم صحت نداشته باشد و این گوشی مانند نسل قبلی با حافظه پایه ۲۵۶ گیگا بایتی به دست کاربران برسد.

بهبود دقت حسگر اثر انگشت یا افزایش وسعت آن

تکنولوژی حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر با وجود تمام جذابیت هایی که دارد، اما در زمینه ی سرعت و دقت همچنان ضعف های متعددی دارد. حسگر اثر انگشت گلکسی نوت ۱۰ هم از این قاعده مستثنا نبود. اگرچه با هر بار استفاده دقت آن افزایش پیدا می‌کند، اما همچنان کاربران با خطاهای زیادی روبرو می شوند که در مورد حسگرهای مرسوم چنین مشکلاتی وجود ندارد. از آنجایی که گلکسی نوت ۲۰ هم مانند بسیاری از پرچم داران جدید به احتمال زیاد با چنین حسگری عرضه می ‌شود، امیدواریم حداقل از حسگر بزرگ ‌تری استفاده کند زیرا به نظر می ‌رسد هنوز در زمینه ی افزایش دقت این تکنولوژی پیشرفت های قابل توجهی صورت نگرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید